  • Mfr # HSK63AHPVTTMQL1C20100M
  • Zoro # G3557904
Hole Dia.
20.00mm
Shank Dia.
33.00mm
List Number
HSK63AHPVTTMQL1C20100M
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HSK63AHPVTTMQL1C20100M
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Hole Dia.
20.00mm
Shank Dia.
33.00mm
Nose Dia.
33.00mm
Overall Length
6.6800 in
Tool Depth
39mm
Item
Shrink Fit Tool Holder and Adapter
List Number
HSK63AHPVTTMQL1C20100M
For Use With
Carbide and HSS Tools
Projection
100.00mm
Features
Balanceable, End Axial Adjustment
Max. Speed
25,000 RPM
Includes
Jam Nut
Balanced to RPM
G 2.5@25000 rpm
Compatible with Product Type
Carbide and HSS Cutting Tools
Standards
DIN 69893
Description
Shrink Fit Tool Holder and Adapter, Hole Dia. 20.00mm, Taper Size HSK63A, Shank Dia. 33.00mm, Projection 100.00mm, Nose Dia. 33.00mm, Coolant Fed Coolant Through, Balanced to RPM G 2.5@25000 rpm, For Use With Carbide and HSS Tools, Includes Jam Nut