  • Mfr # BT50BST12187M
  • Zoro # G3557450
Key Features
Dimension Type
Metric
Projection
187.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BT50BST12187M
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
21.00mm
Overall Length
11.3700mm
Shank Dia.
69.8500mm
Shank Length
104.8000mm
Details
Item
End Mill Holder
Projection
187.00mm
Standards
JIS B6339
Measurement System
Max. Speed
15,000 RPM
Description
End Mill Holder, Taper Size BT50, Projection 187.00mm, Nose Dia. 21.00mm, Measurement System Metric