  • Mfr # DV40BWN32100M
  • Zoro # G3733911
Coolant Through
Dimension Type
Metric
Standards
DIN 69871
Projection
100.00mm
Nose Dia.
72.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DV40BWN32100M
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
72.00mm
Overall Length
168.2500mm
Shank Dia.
44.4500mm
Shank Length
71.4500mm
Details
Item
End Mill Holder
Standards
DIN 69871
Projection
100.00mm
Measurement System
Shank Type - Machining
Taper
Description
End Mill Holder, Taper Size DV40, Projection 100.00mm, Nose Dia. 72.00mm, Measurement System Metric