  • Mfr # DV50BDL20050M
  • Zoro # G3806772
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Metric
Coolant Fed
Coolant Through
Bore Dia.
19.30mm
End
Single End
Projection
50.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DV50BDL20050M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Dimension Type
Metric
Bore Dia.
19.30mm
Taper Size
DV50
Nose Dia.
19.30mm
Overall Length
151.60mm
Details
Coolant Fed
Coolant Through
End
Single End
Item
End Mill Holder
Projection
50.00mm
Measurement System
Shank Type - Machining
Taper
End Type
Cutting Direction
Neutral
Description
End Mill Holder, Taper Size DV50, Bore Dia. 19.30mm, Projection 50.00mm, Nose Dia. 19.30mm, Measurement System Metric, End Type Single End