  • Mfr # DV50BST12187M
  • Zoro # G3864303
Key Features
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
21.00mm
Taper Size
DV50
Standards
DIN 69871
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DV50BST12187M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
21.00mm
Overall Length
11.3620mm
Shank Dia.
69.8500mm
Shank Length
104.8000mm
Details
Item
End Mill Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Standards
DIN 69871
Projection
187.00mm
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Max. Speed
15,000 RPM
Description
End Mill Holder, Taper Size DV50, Projection 187.00mm, Nose Dia. 21.00mm, Measurement System Metric