  • Mfr # DV50BST16237M
  • Zoro # G3557685
Coolant Through
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
29.00mm
Standards
DIN 69871
Projection
237.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DV50BST16237M
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
29.00mm
Overall Length
13.3310mm
Shank Dia.
69.8500mm
Shank Length
104.8000mm
Item
End Mill Holder
Standards
DIN 69871
Projection
237.00mm
Max. Speed
15,000 RPM
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size DV50, Projection 237.00mm, Nose Dia. 29.00mm, Measurement System Metric