  • Mfr # HSK80AWN16100M
  • Zoro # G3812223
Coolant Through
Dimension Type
Metric
Projection
100.00mm
Standards
DIN 69893 Form A
Taper Size
HSK80A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HSK80AWN16100M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Dimension Type
Metric
Taper Size
HSK80A
Nose Dia.
47.50mm
Overall Length
5.5079mm
Shank Dia.
3.1496
Shank Length
40.00mm
Item
End Mill Holder
Projection
100.00mm
Standards
DIN 69893 Form A
Max. Speed
15,000 RPM
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size HSK80A, Projection 100.00mm, Nose Dia. 47.50mm, Measurement System Metric