  • Mfr # HSK100AEM20100M
  • Zoro # G3737743
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Metric
Coolant Fed
Coolant Through
Projection
100.00mm
Nose Dia.
51.50mm
Standards
DIN 69893 Form A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HSK100AEM20100M
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
51.50mm
Taper Size
HSK100A
Overall Length
149.9000mm
Shank Dia.
100.00mm
Shank Length
50.00mm
Details
Item
End Mill Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Projection
100.00mm
Standards
DIN 69893 Form A
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size HSK100A, Projection 100.00mm, Nose Dia. 51.50mm, Measurement System Metric