  • Mfr # HSK100ASFTT25115M
  • Zoro # G3559654
Shank Dia.
3.9370
Projection
115.00mm
Nose Dia.
44.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HSK100ASFTT25115M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Shank Dia.
3.9370
Taper Size
HSK100A
Nose Dia.
44.00mm
Overall Length
6.4961mm
Shank Length
100.00mm
Item
End Mill Holder
Projection
115.00mm
Shank Type - Machining
Taper
Standards
DIN 69893 Form A
Measurement System
Metric
Features
Suitable for Carbide and HSS Cutting Tools
Description
End Mill Holder, Taper Size HSK100A, Shank Dia. 3.9370, Projection 115.00mm, Nose Dia. 44.00mm, Coolant Fed Coolant Through