  • Mfr # HSK100AHPVTTHT050374
  • Zoro # G3559620
Key Features
Series
HSK40A
Coolant Fed
Coolant Through
Hole Dia.
1/2"
Shank Dia.
0.9449"
Nose Dia.
0.9449"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HSK100AHPVTTHT050374
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Hole Dia.
1/2"
Shank Dia.
0.9449"
Nose Dia.
0.9449"
Overall Length
144.90mm
Tool Depth
1.4170"
Details
Series
HSK40A
Item
Shrink Fit Tool Holder and Adapter
List Number
HSK100AHPVTTHT050374
Projection
3.7400"