  • Mfr # HSK63ADL16057M
  • Zoro # G3809721
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Projection
57.00mm
Bore Dia.
15.50mm
End
Single End
Coolant Fed
Coolant Through
Dimension Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HSK63ADL16057M
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Bore Dia.
15.50mm
Dimension Type
Metric
Taper Size
HSK63A
Nose Dia.
15.50mm
Overall Length
89.0500mm
Shank Dia.
63.00mm
Shank Length
31.9000mm
Details
Projection
57.00mm
End
Single End
Item
End Mill Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Standards
DIN 69893
Measurement System
Shank Type - Machining
Taper
End Type
Cutting Direction
Neutral
Description
End Mill Holder, Taper Size HSK63A, Bore Dia. 15.50mm, Projection 57.00mm, Nose Dia. 15.50mm, Measurement System Metric, End Type Single End