  • Mfr # HSK63ASFTT16075M
  • Zoro # G3561833
Shank Dia.
63.00mm
Projection
75.00mm
Nose Dia.
29.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HSK63ASFTT16075M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Shank Dia.
63.00mm
Nose Dia.
29.50mm
Overall Length
4.2126mm
Shank Length
32.00mm
Details
Item
End Mill Holder
Projection
75.00mm
Shank Type - Machining
Taper
Features
Suitable for Carbide and HSS Cutting Tools
Standards
DIN 69893 Form A
Description
End Mill Holder, Taper Size HSK63A, Shank Dia. 63.00mm, Projection 75.00mm, Nose Dia. 29.50mm, Coolant Fed Coolant Through