  • Mfr # HSK63AST10134M
  • Zoro # G3864495
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Metric
Coolant Fed
Coolant Through
Standards
DIN 69893 Form A
Projection
134.00mm
Taper Size
HSK63A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HSK63AST10134M
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Metric
Nose Dia.
18.00mm
Taper Size
HSK63A
Overall Length
6.5310mm
Shank Dia.
2.4803
Shank Length
31.9000mm
Details
Item
End Mill Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Standards
DIN 69893 Form A
Projection
134.00mm
Max. Speed
15,000 RPM
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size HSK63A, Projection 134.00mm, Nose Dia. 18.00mm, Measurement System Metric