  • Mfr # HSK63AWN14090M
  • Zoro # G3583490
Key Features
Dimension Type
Metric
Projection
90.00mm
Taper Size
HSK63A
Nose Dia.
43.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HSK63AWN14090M
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Dimension Type
Metric
Taper Size
HSK63A
Nose Dia.
43.50mm
Overall Length
121.90mm
Shank Dia.
63.00mm
Shank Length
31.9000mm
Details
Item
End Mill Holder
Projection
90.00mm
Standards
DIN 69893 Form A
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Max. Speed
15,000 RPM
Description
End Mill Holder, Taper Size HSK63A, Projection 90.00mm, Nose Dia. 43.50mm, Measurement System Metric