  • Mfr # HSK100AHPVTT32160M
  • Zoro # G3558543
Key Features
Series
HSK63A
Shank Dia.
32.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Hole Dia.
32.00mm
For Use With
Carbide and HSS Tools
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HSK100AHPVTT32160M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Shank Dia.
32.00mm
Hole Dia.
32.00mm
Nose Dia.
32.00mm
Overall Length
209.90mm
Tool Depth
51mm
Details
Series
HSK63A
Item
Shrink Fit Tool Holder and Adapter
Coolant Fed
Coolant Through
For Use With
Carbide and HSS Tools
Projection
160.00mm
List Number
HSK100AHPVTT32160M
Features
Axial Adjustment: End, Balanceable, Fine Tune with Optional M6 Set Screws
Max. Speed
25,000 RPM
Compatible with Product Type
Carbide and HSS Cutting Tools
Balanced to RPM
G 2.5@25000 rpm
Measurement System
Metric
Standards
ANSI, DIN 69893, ISO
Description
Shrink Fit Tool Holder and Adapter, Hole Dia. 32.00mm, Taper Size HSK100A, Shank Dia. 32.00mm, Projection 160.00mm, Nose Dia. 32.00mm, Coolant Fed Coolant Through, Balanced to RPM G 2.5@25000 rpm, For Use With Carbide and HSS Tools, Series HSK63A