  • Mfr # HSK63AHPVTT20160M
  • Zoro # G3559724
Key Features
Series
HSK50A
Shank Dia.
33.00mm
Hole Dia.
20.00mm
Projection
160.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HSK63AHPVTT20160M
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Shank Dia.
33.00mm
Hole Dia.
20.00mm
Nose Dia.
33.00mm
Overall Length
191.90mm
Tool Depth
41mm
Details
Series
HSK50A
Item
Shrink Fit Tool Holder and Adapter
Projection
160.00mm
List Number
HSK63AHPVTT20160M
For Use With
Carbide and HSS Tools
Max. Speed
25,000 RPM
Features
Balanceable, End Axial Adjustment
Balanced to RPM
G 2.5@25000 rpm
Compatible with Product Type
Carbide and HSS Cutting Tools
Standards
DIN 69893, ISO, ANSI
Description
Shrink Fit Tool Holder and Adapter, Hole Dia. 20.00mm, Taper Size HSK63A, Shank Dia. 33.00mm, Projection 160.00mm, Nose Dia. 33.00mm, Coolant Fed Coolant Through, Balanced to RPM G 2.5@25000 rpm, For Use With Carbide and HSS Tools, Series HSK50A