  • Mfr # CV40BWN10M244
  • Zoro # G3730490
Key Features
Dimension Type
Standards
ANSI B5.5, DIN 1835/E
Nose Dia.
34.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CV40BWN10M244
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Dimension Type
Nose Dia.
34.50mm
Overall Length
5.1270mm
Shank Dia.
1.7500
Shank Length
71.3990mm
Details
Item
End Mill Holder
Standards
ANSI B5.5, DIN 1835/E
Projection
2.4400 in
Shank Type - Machining
Taper
Measurement System
Description
End Mill Holder, Taper Size CV40, Projection 2.4400 in, Nose Dia. 34.50mm, Measurement System Metric