  • Mfr # DV40BHC06150M
  • Zoro # G3580261
DV40
Bore Dia.
44.4500mm
Series
ERK
ANSI Number
DV40BHC06150M
Nose Dia.
25.64mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DV40BHC06150M
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Bore Dia.
44.4500mm
Nose Dia.
25.64mm
Tool Depth
105.00mm
Shank Dia.
6.00mm
Overall Length
218.25mm
Hole Dia.
44.45mm
Item
Hydraulic Chuck
Series
ERK
ANSI Number
DV40BHC06150M
Standards
DIN 69871
Coolant Fed
Coolant Through
Shank Type - Machining
Balanced to RPM
25,000
Projection
150.00mm
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Taper, Hole Dia. 44.45mm, DV40, Shank Dia. 6.00mm