  • Mfr # PSC50HC12075M
  • Zoro # G3754150
Key Features
Bore Dia.
50.00mm
Taper
PSC50
Series
ERK
ANSI Number
PSC50HC12075M
Shank Dia.
12.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PSC50HC12075M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
50.00mm
Nose Dia.
31.90mm
Shank Dia.
12.00mm
Overall Length
105.00mm
Hole Dia.
50.00mm
Tool Depth
39.50mm
Taper Size
Item
Hydraulic Chuck
Taper
Series
ERK
ANSI Number
PSC50HC12075M
Projection
75.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Shank Type - Machining
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Taper, Hole Dia. 50.00mm, PSC50, Shank Dia. 12.00mm