  • Mfr # PSC50HC14075M
  • Zoro # G3757501
Key Features
Taper
PSC50
Bore Dia.
50.00mm
Series
ERK
ANSI Number
PSC50HC14075M
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PSC50HC14075M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
50.00mm
Nose Dia.
33.90mm
Shank Dia.
14.00mm
Taper Size
PSC50
Hole Dia.
50.00mm
Overall Length
105.00mm
Tool Depth
42.50mm
Details
Taper
Item
Hydraulic Chuck
Series
ERK
ANSI Number
PSC50HC14075M
Coolant Fed
Coolant Through
Shank Type - Machining
Projection
75.00mm
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Taper, Hole Dia. 50.00mm, PSC50, Shank Dia. 14.00mm