  • Mfr # DV50BHC25117M
  • Zoro # G3755103
Key Features
Series
ERK
Taper
DV50
Bore Dia.
69.8500mm
ANSI Number
DV50BHC25117M
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DV50BHC25117M
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Bore Dia.
69.8500mm
Nose Dia.
49.90mm
Taper Size
Hole Dia.
69.85mm
Shank Dia.
25.00mm
Overall Length
218.60mm
Tool Depth
51.00mm
Details
Series
ERK
Item
Hydraulic Chuck
Taper
ANSI Number
DV50BHC25117M
Standards
DIN 69871
Balanced to RPM
25,000
Projection
117.00mm
Shank Type - Machining
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Taper, Hole Dia. 69.85mm, DV50, Shank Dia. 25.00mm