  • Mfr # DV50BHC32117M
  • Zoro # G3758859
Key Features
Taper
DV50
Bore Dia.
69.8500mm
Series
ERK
ANSI Number
DV50BHC32117M
Overall Length
218.60mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DV50BHC32117M
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Bore Dia.
69.8500mm
Nose Dia.
59.90mm
Overall Length
218.60mm
Tool Depth
59.00mm
Shank Dia.
32.00mm
Hole Dia.
69.85mm
Item
Hydraulic Chuck
Taper
Series
ERK
ANSI Number
DV50BHC32117M
Standards
DIN 69871
Projection
117.00mm
Balanced to RPM
25,000
Shank Type - Machining
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Taper, Hole Dia. 69.85mm, DV50, Shank Dia. 32.00mm