  • Mfr # PSC63HCTHT075350
  • Zoro # G3581162
Key Features
Series
ERK
Bore Dia.
2.4800"
Taper
PSC63
Nose Dia.
50.30mm
ANSI Number
PSC63HCTHT075350
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PSC63HCTHT075350
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
2.4800"
Nose Dia.
50.30mm
Overall Length
126.90mm
Tool Depth
63.00mm
Taper Size
PSC63
Shank Dia.
3/4 in
Hole Dia.
2-31/64 in
Details
Item
Hydraulic Chuck
Series
ERK
Taper
ANSI Number
PSC63HCTHT075350
Coolant Fed
Coolant Through
Standards
ISO 26622
Shank Type - Machining
Projection
88.90mm