  • Mfr # BT40BSM2C16100M
  • Zoro # G3859272
Overall Length
181.90mm
Shank Dia.
44.4500mm
Body Dia.
62.9800mm
Coolant Fed
Coolant Through
Pilot Length
16.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BT40BSM2C16100M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
181.90mm
Shank Dia.
44.4500mm
Body Dia.
62.9800mm
Pilot Length
16.50mm
Pilot Dia.
1-3/4 in
Item
Shell Mill Holder
Projection
100.00mm