  • Mfr # CV40HC25M462
  • Zoro # G3579491
Key Features
Bore Dia.
44.4500mm
Taper
CV40
Series
HSK40E ShrinkFit
Nose Dia.
49.90mm
ANSI Number
CV40HC25M462
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CV40HC25M462
Dimensions
Bore Dia.
44.4500mm
Nose Dia.
49.90mm
Overall Length
185.73mm
Tool Depth
51.00mm
Shank Dia.
25.00mm
Taper Size
CV40
Hole Dia.
25.00mm
Mounting Length
51.00mm
Details
Item
Hydraulic Chuck
Taper
Series
HSK40E ShrinkFit
ANSI Number
CV40HC25M462
Projection
117.40mm
Standards
ANSI B5.50
Coolant Fed
Coolant Through
Shank Type - Machining
Cylindrical
Features
Side Axial Adjustment
Balanced to RPM
G 2.5@25000 rpm
For Use With
CV40 Shank Tools
Style
High Performance Line
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Cylindrical, Hole Dia. 25.00mm, CV40, Shank Dia. 25.00mm