  • Mfr # HSK63AHPVTTMQL1C25115M
  • Zoro # G3559103
Hole Dia.
25.00mm
Shank Dia.
44.00mm
For Use With
Carbide and HSS Tools
Projection
115.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HSK63AHPVTTMQL1C25115M
Country of Origin
Bulgaria
Dimensions
Hole Dia.
25.00mm
Shank Dia.
44.00mm
Nose Dia.
44.00mm
Overall Length
6.6800 in
Tool Depth
44mm
Details
Item
Shrink Fit Tool Holder and Adapter
For Use With
Carbide and HSS Tools
Projection
115.00mm
List Number
HSK63AHPVTTMQL1C25115M
Max. Speed
25,000 RPM
Features
Balanceable, End Axial Adjustment
Includes
Jam Nut
Balanced to RPM
G 2.5@25000 rpm
Compatible with Product Type
Carbide and HSS Cutting Tools
Standards
DIN 69893
Description
Shrink Fit Tool Holder and Adapter, Hole Dia. 25.00mm, Taper Size HSK63A, Shank Dia. 44.00mm, Projection 115.00mm, Nose Dia. 44.00mm, Coolant Fed Coolant Through, Balanced to RPM G 2.5@25000 rpm, For Use With Carbide and HSS Tools, Includes Jam Nut