  • Mfr # RC2TA140112M180
  • Zoro # G3936211
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
46.05mm
Features
Projection
11.00mm
Tap Square Size
11.20mm
Coolant Fed
Coolant Through
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RC2TA140112M180
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
46.05mm
Tap Square Size
11.20mm
Shank Outside Dia.
31.00mm
Details
Item
Tapping Adapter
Features
Projection
11.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Description
Tapping Adapter, Tap Square Size 11.20mm, Coolant Fed Coolant Through, Features Coolant Capability by using Cutting Tool with Coolant Feature;Maximum 50 Bar (725 Psi);Rapid-Change Style;Solid-Positive Drive