  • Mfr # RC3TA160125M220
  • Zoro # G3759069
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Projection
14.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Shank Outside Dia.
48.00mm
Overall Length
69.55mm
Tap Square Size
12.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RC3TA160125M220
Country of Origin
Italy
Dimensions
Shank Outside Dia.
48.00mm
Overall Length
69.55mm
Tap Square Size
12.50mm
Details
Item
Tapping Adapter
Projection
14.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Features
Description
Tapping Adapter, Tap Square Size 12.50mm, Coolant Fed Coolant Through, Features Coolant Capability by using Cutting Tool with Coolant Feature;Maximum 50 Bar (725 Psi);Rapid-Change Style;Solid-Positive Drive