  • Mfr # WE10S1/4NPTCFX
  • Zoro # G104223401
/ea
Key Features
Specific Fitting Shape
90 Degrees Elbow Adapter
Thread Size B
1/4-18
Fitting Side A Connection Type
Compression
Fitting Side B Pipe Size
1/4 in
Fitting Side A Tube Outer Diameter
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WE10S1/4NPTCFX
Country of Origin
Germany
Dimensions
Thread Size B
1/4-18
Fitting Side B Pipe Size
1/4 in
10 mm
Overall Length
34 mm
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
10 mm
Thread Size 2
Fitting Side 2 Pipe Size
Details
Item
Compression Fitting Adapter
Specific Fitting Shape
90 Degrees Elbow Adapter
Fitting Side A Connection Type
Compression
Fitting Side B Connection Type
NPT
Fitting Material
Steel
System of Measurement
Imperial/Metric
Application
Gases, Oils
Maximum Operating Pressure
9,137 psi
Series
Ermeto DIN
Fitting Shape
90 Degrees Elbow
Fitting Side 1 Connection Type
Operating Pressure - Maximum
630 bar
Fitting Side 2 Connection Type
NPT
For Media Type
Gases, Oils
Connector Type
Adapter
Description
Compression Fitting Adapter, Application Gases, Oils, Fitting Side A Connection Type Compression, Fitting Side B Connection Type NPT, Fitting Material Steel, Fitting Side A Tube Outer Diameter 10 mm, Maximum Operating Pressure 9,137 psi, Overall Length 34 mm, Specific Fitting Shape 90 Degrees Elbow Adapter, Fitting Side B Pipe Size 1/4 in, Thread Size B 1/4-18, Series Ermeto DIN, System of Measurement Imperial/Metric