  • Mfr # WE18L1/2NPTCFX
  • Zoro # G604223406
/ea
Key Features
Specific Fitting Shape
90 Degrees Elbow Adapter
Fitting Material
Steel
Series
Ermeto DIN
Thread Size B
1/2-14
System of Measurement
Imperial/Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WE18L1/2NPTCFX
Country of Origin
Germany
Dimensions
Thread Size B
1/2-14
Fitting Side B Pipe Size
1/2 in
Fitting Side A Tube Outer Diameter
18 mm
Overall Length
40 mm
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
18 mm
Fitting Side 2 Pipe Size
1/2 in
Thread Size 2
Details
Item
Compression Fitting Adapter
Specific Fitting Shape
90 Degrees Elbow Adapter
Fitting Material
Steel
Series
Ermeto DIN
System of Measurement
Imperial/Metric
Fitting Side B Connection Type
NPT
Application
Gases, Oils
Fitting Side A Connection Type
Compression
Maximum Operating Pressure
4,568 psi
Fitting Shape
90 Degrees Elbow
Operating Pressure - Maximum
315 bar
Connector Type
Adapter
For Media Type
Gases, Oils
Fitting Side 1 Connection Type
Compression
Fitting Side 2 Connection Type
NPT
Description
Compression Fitting Adapter, Application Gases, Oils, Fitting Side A Connection Type Compression, Fitting Side B Connection Type NPT, Fitting Material Steel, Fitting Side A Tube Outer Diameter 18 mm, Maximum Operating Pressure 4,568 psi, Overall Length 40 mm, Specific Fitting Shape 90 Degrees Elbow Adapter, Fitting Side B Pipe Size 1/2 in, Thread Size B 1/2-14, Series Ermeto DIN, System of Measurement Imperial/Metric