  • Mfr # GE18L1/2NPTCFX
  • Zoro # G304260657
/ea
Key Features
Specific Fitting Shape
Straight Adapter
Fitting Material
Steel
Series
Ermeto DIN
Thread Size A
1/2-14
Maximum Operating Pressure
4,568 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GE18L1/2NPTCFX
Country of Origin
Poland
Dimensions
Thread Size A
1/2-14
Overall Length
48 mm
Fitting Side B Tube Outer Diameter
18 mm
Fitting Side 2 Tube Outer Diameter
18 mm
Thread Size 1
Details
Item
Compression Fitting Adapter
Specific Fitting Shape
Straight Adapter
Fitting Material
Steel
Series
Ermeto DIN
Maximum Operating Pressure
4,568 psi
Application
Gases, Oils
System of Measurement
Metric
Fitting Side A Connection Type
NPTF
Fitting Shape
Straight
Fitting Side 1 Connection Type
NPTF
Operating Pressure - Maximum
315 bar
Connector Type
Adapter
For Media Type
Gases, Oils
Description
Compression Fitting Adapter, Application Gases, Oils, Fitting Side A Connection Type NPTF, Fitting Material Steel, Fitting Side B Tube Outer Diameter 18 mm, Maximum Operating Pressure 4,568 psi, Overall Length 48 mm, Specific Fitting Shape Straight Adapter, Thread Size A 1/2-14, Series Ermeto DIN, System of Measurement Metric