  • Mfr # GE22L1NPTCFX
  • Zoro # G404260731
Maximum Operating Pressure
2,320 psi
Overall Length
56 mm
Fitting Side A Connection Type
NPTF
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GE22L1NPTCFX
Overall Length
56 mm
Fitting Side B Tube Outer Diameter
22 mm
Thread Size A
1-11 1/2
Fitting Side 2 Tube Outer Diameter
22 mm
Thread Size 1
1-11 1/2
Maximum Operating Pressure
2,320 psi
Fitting Side A Connection Type
NPTF
Straight
Connector Type
Adapter
Fitting Side 1 Connection Type
Operating Pressure - Maximum
160 bar
For Media Type
Gases, Oils
Description
Compression Fitting Adapter, Application Gases, Oils, Fitting Side A Connection Type NPTF, Fitting Material Steel, Fitting Side B Tube Outer Diameter 22 mm, Maximum Operating Pressure 2,320 psi, Overall Length 56 mm, Specific Fitting Shape Straight Adapter, Thread Size A 1-11 1/2, Series Ermeto DIN, System of Measurement Metric