  • Mfr # GE18L7/8UNFOMDCF
  • Zoro # G604260722
/ea
Key Features
Specific Fitting Shape
Straight Adapter
Fitting Side A Connection Type
SAE-ORB
Application
Gases, Oils
Maximum Operating Pressure
4,568 psi
Fitting Side B Tube Outer Diameter
18 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GE18L7/8UNFOMDCF
Country of Origin
Poland
Dimensions
18 mm
Overall Length
31 mm
Thread Size A
7/8-14UNF-2A
Fitting Side 2 Tube Outer Diameter
18 mm
Thread Size 1
7/8-14UNF-2A
Details
Item
Compression Fitting Adapter
Specific Fitting Shape
Straight Adapter
Fitting Side A Connection Type
SAE-ORB
Application
Gases, Oils
Maximum Operating Pressure
4,568 psi
Series
Ermeto DIN
System of Measurement
Metric
Fitting Material
Steel
Fitting Shape
Straight
Connector Type
Adapter
Operating Pressure - Maximum
315 bar