  • Mfr # GE20S11/16UNOMDCF
  • Zoro # G304260664
/ea
Key Features
Specific Fitting Shape
Straight Adapter
Overall Length
42 mm
Fitting Material
Steel
Series
Ermeto DIN
Fitting Side A Connection Type
SAE-ORB
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GE20S11/16UNOMDCF
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
42 mm
Thread Size A
1 1/16-12UN-2A
Fitting Side B Tube Outer Diameter
20 mm
Thread Size 1
1 1/16-12UN-2A
Fitting Side 2 Tube Outer Diameter
20 mm
Details
Item
Compression Fitting Adapter
Specific Fitting Shape
Straight Adapter
Fitting Material
Steel
Series
Ermeto DIN
Fitting Side A Connection Type
SAE-ORB
Maximum Operating Pressure
5,801 psi
System of Measurement
Metric
Application
Gases, Oils
Fitting Shape
Straight
Operating Pressure - Maximum
400 bar