  • Mfr # GEO22LM27X2OMDCF
  • Zoro # G904260729
/ea
Key Features
Specific Fitting Shape
Straight Adapter
Thread Size A
M30 x 2
Fitting Side B Tube Outer Diameter
27 mm
Series
Ermeto DIN
Application
Gases, Oils
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GEO22LM27X2OMDCF
Country of Origin
Poland
Dimensions
Thread Size A
M30 x 2
27 mm
Overall Length
33 mm
Fitting Side 2 Tube Outer Diameter
27 mm
Thread Size 1
Details
Item
Compression Fitting Adapter
Specific Fitting Shape
Straight Adapter
Series
Ermeto DIN
Application
Gases, Oils
Maximum Operating Pressure
3,625 psi
Fitting Side A Connection Type
Metric
Fitting Side B Connection Type
Compression
Fitting Material
Steel
Fitting Shape
Straight
System of Measurement
Metric
Fitting Side 2 Connection Type
Compression
Connector Type
Adapter
For Media Type
Fitting Side 1 Connection Type
Operating Pressure - Maximum
250 bar
Description
Compression Fitting Adapter, Application Gases, Oils, Fitting Side A Connection Type Metric, Fitting Side B Connection Type Compression, Fitting Material Steel, Fitting Side B Tube Outer Diameter 27 mm, Maximum Operating Pressure 3,625 psi, Overall Length 33 mm, Specific Fitting Shape Straight Adapter, Thread Size A M30 x 2, Series Ermeto DIN, System of Measurement Metric