  • Mfr # ERL1005B340AGRAY
  • Zoro # G0058226
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
120 to 277V AC
Watts
39
Width
15 1/4 in
Height
5 1/4 in
Lumens
5,000 lm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ERL1005B340AGRAY
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
15 1/4 in
Height
5 1/4 in
Fixture Width
Fixture Length
Fixture Height
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Overall Length
Overall Height
Overall Width
Details
Item
Street & Parking Lot Lights
Voltage
120 to 277V AC
Watts
39
Lumens
5,000 lm
Lighting Certification
Unrated
Color Rendering Index
70
Color Temperature
4000K
Fixture Temp. Range
-40 Degrees to 50 Degrees C
Warranty
5 Years
LED Replacement For
100W MH/HPS
Fixture Voltage
120 to 277
Housing Finish
Gray
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Fixture Rated Life
50,000 hr
Item - Area and Roadway Fixtures
Area and Roadway Fixtures
Max. Fixture Wattage
39.0
Color Temp.
4000K
Fixture Housing Color
Gray
Fixture Lens Material
Acrylic
Description/Special Features
5200 Lumens, 78 Lumens Per Watt
CRI
70
Fixture Housing Material
Die-Cast Aluminum
Lighting Technology
LED
Light Distribution Shape
Type II Wide
Standards
IP 65 rated,ANSI C136.25-2009, RoHS compliant, UL/cUL listed, Wet Locations
Solar Powered
No
Housing Material
Aluminum
Mounting
Pole Mounted
Lumens Per Watt
128.2
Mounting Locations Supported
Adjustable Slipfitter for 1-5/8" or 2-3/8" O.D. Pipe
Lens Type
Acrylic
Lamp Watts
67 W
Mounting - Area and Roadway Fixture
Bulb Technology
LED
Light Distribution - Roadway and Area Fixtures
Type II Wide
Mount Type
Slipfitter/Knuckle
Fixture Wattage
39 W
Light Technology
Lumens per Watt
128.2 lm/W
Rated Life
50,000 hr
Max. Operating Temp.
50 Degrees C
Min. Operating Temp.
-40 Degrees C
Housing Color
Sensor Type
Photocell Hub Included
Metal Halide Wattage Equivalency
100 W
Color Selectable
Not Selectable
Lumen Selectable
Not Selectable
Light Head Style
Cobra Head
Operating Temperature - Maximum
50 Degrees C
Light Output
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees C
Light Distribution Type - IESNA
Type II
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
100 W
Description
Street & Parking Lot Lights, Mount Type Slipfitter/Knuckle, Lumens 5,000 lm, Fixture Wattage 39 W, Light Distribution Shape Type II Wide, LED Replacement For 100W MH/HPS, Light Technology LED, Color Temperature 4000K, Color Rendering Index 70, Voltage 120 to 277V AC, Height 5 1/4 in, Width 15 1/4 in, Lamp Watts 67 W, Rated Life 50,000 hr, Fixture Housing Color Gray, Fixture Housing Material Die-Cast Aluminum, Fixture Lens Material Acrylic, Lumens per Watt 128.2 lm/W