  • Mfr # XL-W-ECO-110-120V
  • Zoro # G5880618
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Nozzle
Integral
Cover Material
Zinc Diecast
Dryer Activation
Automatic
Dry Time
10 sec
Amps
11.3/12.2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
XL-W-ECO-110-120V
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
12 45/64 in
Depth
6 45/64 in
Width
Overall Depth
6 3/4 in
Overall Width
Mounting Hole Diameter
5/16 in
Overall Height
Details
Item
Hand Dryer
Nozzle
Integral
Cover Material
Zinc Diecast
Dryer Activation
Automatic
Color
White
Dry Time
10 sec
Amps
11.3/12.2
Voltage
110 to 120V AC
ADA Compliant
No
Sound Level dB
68 to 77
Mounting
Surface
Air Flow Rate
65 cfm
Watts
Max. Air Temp.
135 Degrees F
Standards
ADA Compliant, EPD Certified, Green Product Certified, GSA, HPD Certified, UL
Finish
Epoxy Enamel
Green Environmental Attribute
Applicable to LEED Criteria
Includes
Tamper Proof Wrench
Green Certification or Other Recognition
Environmental Transparency Through EPD (Environmental Product Declaration)
Features
Product Type
Hand Dryer
Includes HEPA Filter
No
Compatible with HEPA Filter
Sound Level
65 to 75 dBA
Heat Setting Levels
No Heat
Current
4.5 A
Number of Mounting Holes
12
Nozzle Style
Intregal
Mount Type
Surface
Wattage
530 W
Maximum Air Temperature
135 Degrees F
Description
Hand Dryer, Dry Time 10 sec, Cover Material Zinc Diecast, Color White, ADA Compliant No, Sound Level 65 to 75 dBA, Voltage 110 to 120V AC, Heat Setting Levels No Heat, Compatible with HEPA Filter No, Includes HEPA Filter No, Dryer Activation Automatic, Nozzle Style Intregal, Mount Type Surface, Finish Epoxy Enamel, Standards ADA Compliant, EPD Certified, Green Product Certified, GSA, HPD Certified, UL, Includes Tamper Proof Wrench, Air Flow Rate 65 cfm, Maximum Air Temperature 135 Degrees F