  • Mfr # XL-GR-1.1N-110-120V
  • Zoro # G2389035
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Nozzle
Integral
Cover Material
Zinc Diecast
Dryer Activation
Automatic
Dry Time
8 sec
Amps
11.3/12.2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
XL-GR-1.1N-110-120V
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
11 3/4 in
Height
12 45/64 in
Depth
Overall Depth
6 3/4 in
Overall Width
Overall Height
Details
Item
Hand Dryer
Nozzle
Integral
Cover Material
Zinc Diecast
Dryer Activation
Automatic
Color
Gray
Dry Time
8 sec
Amps
11.3/12.2
Voltage
110 to 120V AC
ADA Compliant
No
Sound Level dB
68 to 76
Mounting
Surface
Air Flow Rate
19,000 lfm
Finish
Textured Graphite
Includes
Tamper Proof Wrench
Standards
ADA Compliant, EPD Certified, Green Product Certified, GSA, HPD Certified, UL
Watts
Features
Green Environmental Attribute
Applicable to LEED Criteria
Max. Air Temp.
135 Degrees F
Green Certification or Other Recognition
Environmental Transparency Through EPD (Environmental Product Declaration)
Product Type
Hand Dryer
Includes HEPA Filter
No
Wattage
1,450 W
Sound Level
59 to 67 dBA
Mount Type
Surface
Current
12.2 A
Heat Setting Levels
High, Low, Medium
Compatible with HEPA Filter
Maximum Air Temperature
135 Degrees F
Nozzle Style
Intregal
Description
Hand Dryer, Dry Time 8 sec, Cover Material Zinc Diecast, Color Gray, ADA Compliant No, Sound Level 59 to 67 dBA, Voltage 110 to 120V AC, Heat Setting Levels High, Low, Medium, Compatible with HEPA Filter No, Includes HEPA Filter No, Dryer Activation Automatic, Nozzle Style Intregal, Mount Type Surface, Finish Textured Graphite, Standards ADA Compliant, EPD Certified, Green Product Certified, GSA, HPD Certified, UL, Includes Tamper Proof Wrench, Air Flow Rate 19,000 lfm