  • Mfr # XL-WV-H-208-277V
  • Zoro # G2389053
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Nozzle
Integral
Cover Material
Zinc Diecast
Dryer Activation
Automatic
Dry Time
8 sec
Amps
5.6/6.2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
XL-WV-H-208-277V
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
12 45/64 in
Depth
6 45/64 in
Width
Overall Width
Overall Depth
6 3/4 in
Overall Height
Details
Item
Hand Dryer
Nozzle
Integral
Cover Material
Zinc Diecast
Dryer Activation
Automatic
Color
White
Dry Time
8 sec
Amps
5.6/6.2
Voltage
208 to 277V AC
ADA Compliant
No
Sound Level dB
68 to 77
Mounting
Surface
Air Flow Rate
19,000 lfm
Green Certification or Other Recognition
Environmental Transparency Through EPD (Environmental Product Declaration)
Watts
Green Environmental Attribute
Applicable to LEED Criteria
Standards
RoHS, UL/CUL Listed
Includes
Tamper Proof Wrench
Max. Air Temp.
135 Degrees F
Finish
Epoxy Enamel
Product Type
Hand Dryer
Mount Type
Surface
Includes HEPA Filter
Yes
Heat Setting Levels
No Heat
Maximum Air Temperature
135 Degrees F
Compatible with HEPA Filter
Yes
Sound Level
68 to 77 dBA
Nozzle Style
Intregal
Current
6.2 A
Wattage
1,490 W
Description
Hand Dryer, Dry Time 8 sec, Cover Material Zinc Diecast, Color White, ADA Compliant No, Sound Level 68 to 77 dBA, Voltage 208 to 277V AC, Heat Setting Levels No Heat, Compatible with HEPA Filter Yes, Includes HEPA Filter Yes, Dryer Activation Automatic, Nozzle Style Intregal, Mount Type Surface, Finish Epoxy Enamel, Standards RoHS, UL/CUL Listed, Includes Tamper Proof Wrench, Air Flow Rate 19,000 lfm, Maximum Air Temperature 135 Degrees F, Features Not Applicable, Product Type Hand Dryer