  • Mfr # XL-GRV-H-208-277V
  • Zoro # G2389184
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Nozzle
Integral
Cover Material
Zinc Diecast
Dryer Activation
Automatic
Dry Time
8 sec
Amps
5.6/6.2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
XL-GRV-H-208-277V
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
11 3/4 in
Height
12 45/64 in
Depth
Overall Height
Overall Depth
6 3/4 in
Overall Width
Details
Item
Hand Dryer
Nozzle
Integral
Cover Material
Zinc Diecast
Dryer Activation
Automatic
Color
Gray
Dry Time
8 sec
Amps
5.6/6.2
Voltage
208 to 277V AC
ADA Compliant
No
Sound Level dB
68 to 77
Mounting
Surface
Air Flow Rate
19,000 lfm
Watts
Max. Air Temp.
135 Degrees F
Green Certification or Other Recognition
Environmental Transparency Through EPD (Environmental Product Declaration)
Includes
Tamper Proof Wrench
Standards
RoHS, UL/CUL Listed
Finish
Textured Graphite
Green Environmental Attribute
Applicable to LEED Criteria
Product Type
Hand Dryer
Sound Level
68 to 77 dBA
Includes HEPA Filter
Yes
Maximum Air Temperature
135 Degrees F
Heat Setting Levels
No Heat
Nozzle Style
Intregal
Current
6.2 A
Mount Type
Surface
Wattage
1,490 W
Compatible with HEPA Filter
Yes
Description
Hand Dryer, Dry Time 8 sec, Cover Material Zinc Diecast, Color Gray, ADA Compliant No, Sound Level 68 to 77 dBA, Voltage 208 to 277V AC, Heat Setting Levels No Heat, Compatible with HEPA Filter Yes, Includes HEPA Filter Yes, Dryer Activation Automatic, Nozzle Style Intregal, Mount Type Surface, Finish Textured Graphite, Standards RoHS, UL/CUL Listed, Includes Tamper Proof Wrench, Air Flow Rate 19,000 lfm, Maximum Air Temperature 135 Degrees F, Features Not Applicable, Product Type Hand Dryer