  • Mfr # 404010X2.5-50
  • Zoro # G606694358
Standards
REACH/RoHS COMPLIANT
Application
Air, Water
Color
Yellow
Material
PVC
Wall Thickness
2.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
404010X2.5-50
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
2.5 mm
Outside Diameter
15 mm
Inside Diameter
10 mm
Overall Length
50 ft
Details
Item
Tubing
Standards
REACH/RoHS COMPLIANT
Application
Air, Water
Color
Yellow
Material
PVC
Hardness
Shore A 69
Reinforcement
Not Reinforced
Jacket Material
No Jacket
Stripe Color
No Stripe
Vacuum Rated
Not Rated for Vacuum
Peristaltic Pump Compatible
No
Fitting Compatibility
Barbed
Tube Form
Coil
Flexibility
Flexible
System of Measurement
Metric
Clarity
Opaque
Jacket Color
No Jacket
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Yellow, Hardness Shore A 69, Inside Diameter 10 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material No Jacket, Material PVC, Material Trade Name Not Applicable, Material Trade Number Not Applicable, Maximum Operating Pressure Not Applicable, Maximum Operating Temperature Not Applicable, Maximum Vacuum Pressure Not Applicable, Outside Diameter 15 mm, Overall Length 50 ft, Peristaltic Pump Compatible No, PEX Copper Tube Size Not Applicable, PEX Type Not Applicable