  • Mfr # 40402X1.5-50
  • Zoro # G706694326
/ea
Key Features
Color
Yellow
Application
Air, Water
Material
PVC
Wall Thickness
1.5 mm
Standards
REACH/RoHS COMPLIANT
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
40402X1.5-50
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
1.5 mm
Overall Length
50 ft
Outside Diameter
5 mm
Inside Diameter
2 mm
Details
Item
Tubing
Color
Yellow
Application
Air, Water
Material
PVC
Standards
REACH/RoHS COMPLIANT
Clarity
Opaque
Tube Form
Coil
Stripe Color
No Stripe
Peristaltic Pump Compatible
No
Jacket Color
No Jacket
Vacuum Rated
Not Rated for Vacuum
Flexibility
Flexible
Reinforcement
Not Reinforced
System of Measurement
Metric
Jacket Material
No Jacket
Fitting Compatibility
Barbed
Hardness
Shore A 69
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Yellow, Hardness Shore A 69, Inside Diameter 2 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material No Jacket, Material PVC, Material Trade Name Not Applicable, Material Trade Number Not Applicable, Maximum Operating Pressure Not Applicable, Maximum Operating Temperature Not Applicable, Maximum Vacuum Pressure Not Applicable, Outside Diameter 5 mm, Overall Length 50 ft, Peristaltic Pump Compatible No, PEX Copper Tube Size Not Applicable, PEX Type Not Applicable