  • Mfr # 43610X1.5-25
  • Zoro # G806694295
Wall Thickness
1.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
43610X1.5-25
Wall Thickness
1.5 mm
Inside Diameter
10 mm
Overall Length
25 ft
Outside Diameter
13 mm
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Clear, Food Application Food and Beverage, Hardness Shore A 55, Inside Diameter 10 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material No Jacket, Material PVC, Material Trade Name Not Applicable, Material Trade Number Not Applicable, Maximum Operating Pressure Not Applicable, Maximum Operating Temperature 165 Degrees F, Maximum Vacuum Pressure Not Applicable, Outside Diameter 13 mm, Overall Length 25 ft, Peristaltic Pump Compatible No