  • Mfr # 43612X1.5-50
  • Zoro # G906694249
/ea
Free Shipping & Returns
Wall Thickness
1.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
43612X1.5-50
Wall Thickness
1.5 mm
Inside Diameter
12 mm
Outside Diameter
15 mm
Overall Length
50 ft
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Clear, Food Application Food and Beverage, Hardness Shore A 55, Inside Diameter 12 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material No Jacket, Material PVC, Material Trade Name Not Applicable, Material Trade Number Not Applicable, Maximum Operating Pressure Not Applicable, Maximum Operating Temperature 165 Degrees F, Maximum Vacuum Pressure Not Applicable, Outside Diameter 15 mm, Overall Length 50 ft, Peristaltic Pump Compatible No