  • Zoro # G0953601
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Digital/Analog
Digital
Max. AC Amps
400
Clamp Meter Jaw Style
Clamp On
Max. DC Volts
600 V
Max. Ohms
40 megaohm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EX623
Zoro #
G0953601
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Max. Conductor Size
500 kcmil
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Overall Height
9 in
Battery Size
9V
Overall Width
3.1 in
Maximum Conductor Size
500MCM
Details
Item
Digital Clamp Meter
Digital/Analog
Digital
Max. AC Amps
400
Clamp Meter Jaw Style
Clamp On
Max. DC Volts
600 V
Max. Ohms
40 megaohm
Jaw Capacity
1.3 in (33 mm)
Temp. Range
-58 Degrees to 1832 Degrees F
Safety Rating
CAT III 600V
Display
Backlit LCD
Jaw Opening
1.25 in
Max. DC Amps
Max. AC Volts
600 V
Calibration Frequency
50 to 60 Hz
Audible Continuity
Yes
Operating Temp.
14 Degrees to 122 Degrees F
Capacitance
40
Non-Contact Voltage Detector
Yes
Diode Test
Special Features
Counts
4,000
Inrush
Peak Hold
Includes
(2) General Purpose Type K Bead Wire Probes, Case, Double Molded Test Leads
AC Current Accuracy
+/-1.5%
Data Hold
Thermometer Type
Type K Thermocouple
Frequency Counter
1 Hz to 40 MHz
Auto Power Off
AC Response
TRMS
Battery Type
9V
Auto Ranging
Maximum DC Voltage Measurement
600 V
Maximum Operating Temperature
1,832 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-58 Degrees F
Battery Access
Maximum Resistance Measurement
Maximum AC Voltage Measurement
600 V
Maximum AC Current Measurement
400 A
Parameters Measured
Batteries Included
Maximum Frequency Measurement
40 MHz
AC Response Calculation
TRMS
Inrush Current Measurable
Calibration Certificate Included
No
Display Type
Backlit LCD
Maximum DC Current Measurement
400 A
Instrument Counts
40,000
Maximum Capacitance Measurement
40 mF
Capacitance Measurement Resolution
40 mF
Frequency Measurement Resolution
40 MHz
Resistance Measurement Resolution
40 microohm
Jaw Style
Clamp-Jaw
Basic AC Current Accuracy
+/-1.50%
Description
Digital Clamp Meter, Audible Continuity Yes, Safety Rating CAT III 600V, AC Response Calculation TRMS, Maximum AC Current Measurement 400 A, Maximum AC Voltage Measurement 600 V, Maximum DC Current Measurement 400 A, Maximum DC Voltage Measurement 600 V, Parameters Measured AC Current, AC Voltage, Capacitance, DC Current, DC Voltage, Diode, Duty Cycle, Frequency, Resistance, Temperature (IR), Temperature (K), Jaw Opening 1.25 in, Jaw Style Clamp On, Calibration Certificate Included No