  • Mfr # 13FT9030-48
  • Zoro # G2262443
/ea
Key Features
Length
48 in
Width (In.)
1.0 in
Type
Double Channel, Boltless
Material
Aluminum 6063-T6
Finish
Anodized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
13FT9030-48
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
48 in
Width (In.)
1.0 in
Height (In.)
1.0 in
Slot Width (In.)
0.32 in
Nominal Length
4 ft
Flange Height
1/2 in
Wall Thickness
1/8 in
Slot Width
5/16 in
Profile Width
1 in
Overall Length
48 in
Profile Height
1 in
Details
Type
Double Channel, Boltless
Material
Aluminum 6063-T6
Finish
Anodized
Extrusion Texture
Smooth
Number of Open Slots
2
Item
Double-Flanged Square Tube Profile
Series
13 Series
Yield Strength
25,000 psi
0.43 lb/ft
Extrusion Profile
Double Flange
Rail Profile
Single
Extrusion Type
Square
System of Measurement
Inch
Slot Location
Adjacent
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Product Type
Double-Flanged Tube Profile
Tube Profile Type
Double-Flange
Framing Type
Press-Fit
Color
Silver
Description
Double-Flanged Square Tube Profile, Double-Flanged Tube Profile, Profile Height 1 in, Wall Thickness 1/8 in, Slot Width 5/16 in, Flange Height 1/2 in, Silver, Anodized, Aluminum, Nominal Length 4 ft, 13 Series, Inch, Overall Length 48 in, Profile Width 1 in, Yield Strength 25,000 psi, Number of Open Slots 2, Framing Type Press-Fit, Tube Profile Type Double-Flange, Resistance Properties Corrosion Resistant