  • Mfr # EHORN-120-240
  • Zoro # G7111496
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Housing Material
Plastic
Mounting
Surface
Amps
0.06 to 0.41 @ 240V AC, 0.10 to 0.76 @ 120V AC
Color
Gray
Audible Alarm Type
Horn
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EHORN-120-240
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
8.5 in
Width
8.9375 in
Depth
9.6094 in
Overall Depth
Overall Width
Overall Length
8 1/2 in
Details
Item
Electronic Horn
Housing Material
Plastic
Mounting
Surface
Amps
Color
Gray
Audible Alarm Type
Horn
Voltage
120 to 240V AC
Standards
cUL Listed, UL Listed
Indoor/Outdoor
Indoor, Outdoor
Decibels
98 to 116dB
Sound Pattern
Continuous
Includes
Surface Mount
Vibrating
No
Operating Temp.
-40 Degrees to 150 Degrees F
Visual Indicator Type
No Visual Indicator
Features
Marine Rated
Rating
IP 66, NEMA 4X
Product Type
Material
Glass Reinforced Polycarbonate Plastic
Mounting Style
Surface Mount
NEMA Rating
NEMA 4X
Sound Continuity
Continuous
Alarm Volume @ 10 ft - Maximum
114 dBA
IP Rating
IP66
For Location
Operating Current
0.06 to 0.41 A, 0.100 to 0.76 A
Alarm Volume @ 1 m - Maximum
124 dBA
Sound Style
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Alarm Volume @ 10 ft - Minimum
101 dBA
Vibration
No Vibration
Alarm Volume @ 1 m - Minimum
111 dBA
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Operating Voltage
120 to 240V AC
Description
Audible Alarm Type Horn, Visual Indicator Type No Visual Indicator, Voltage 120/240V AC, Decibels 98 to 116dB, Sound Pattern Continuous, Indoor/Outdoor Indoor, Outdoor, Mounting Surface, Height 8.5 in, Width 8.9375 in, Depth 9.6094 in, Vibrating No, Housing Material Plastic, Rating IP 66, NEMA 4X, Operating Temp. -40 Degrees to 150 Degrees F, Features Marine Rated, Standards cUL Listed, UL Listed, Amps 0.06 to 0.41 @ 240V AC, 0.10 to 0.76 @ 120V AC, Color Gray, Includes Surface Mount