  • Mfr # LP7-18-30A
  • Zoro # G1257995
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Housing Material
ABS, Plastic
Mounting
Surface
Amps
0.068 AC
Diameter
3.6667 in
Color
White/Amber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LP7-18-30A
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Diameter
3.6667 in
Height
3.5 in
Overall Width
Overall Depth
Overall Length
3 1/2 in
Overall Diameter
Details
Item
Horn Strobe
Housing Material
ABS, Plastic
Mounting
Surface
Amps
0.068 AC
Color
White/Amber
Audible Alarm Type
Siren
Voltage
18 to 28V DC
Standards
CE
Decibels
82 to 100dB @ 10 ft
Sound Pattern
Continuous
Current Drawn
0.068 A
Operating Temp.
14 Degrees to 131 Degrees F
Lens Design
Strobe Tube
Lens Color
Amber
Vibrating
No
Visual Indicator Type
Strobe
Flashes per Minute
60
Lamp Life
10,000 hr
Housing Color
White
Power Source
Wire
Input Voltage
30 V DC
Features
Lens Material
Rating
NEMA 4X
Operating Temperature - Minimum
14 Degrees F
Alarm Volume @ 1 m - Maximum
110 dBA
Vibration
No Vibration
Number of Sound Patterns
1
NEMA Rating
NEMA 4X
Control Protocol
Direct Wire
Sound Continuity
Continuous, Pulse
Operating Current
0.068 A
Light Operating Mode
Strobe
IP Rating
IP54, IP65
Volume Selection
Selectable Volume
Light Source
Xenon
Alarm Volume @ 1 m - Minimum
92 dBA
Mounting Style
Surface Mount
Brightness Selection
Fixed Brightness
Operating Temperature - Maximum
131 Degrees F
Alarm Volume @ 10 ft - Minimum
82 dBA
Lens Shape
Cylinder
Lifespan
10,000 hr
Sound Style
Tone
Alarm Volume @ 10 ft - Maximum
100 dBA
Operating Voltage
18 to 28V DC
Indoor/Outdoor
Indoor
Description
Horn Strobe,White/Amber,ABS,18 to 30VDC