  • Mfr # LP3P-120A
  • Zoro # G1143527
Light Output
2.2 Joules
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LP3P-120A
Overall Diameter
3-3/8 in
Overall Height
5-3/4 in
Light Output
2.2 Joules
Lamp Life
7,000 hrs
Voltage
120V AC
Mounting
(F) 1/2 in NPT
Flashes per Minute
80
Includes
Surface Gasket
Material
Features
Conformal Coated PCBA
Application
Control Panel
Lens Color
Amber
Light Operating Mode
Strobe
IP Rating
IP66, IP69K
Mounting Hardware Included
Light Intensity
175,000 cd
Minimum Operating Temperature
-31 Degrees F
Current
0.100 A @ 120V AC
Electrical Connection
Wire Leads
Mount Style
Flush Mount
Light Color
Amber
Lighting Technology
Strobe Tube
Maximum Operating Temperature
150 Degrees F
Description
Warning Light, Color Amber, Lamp Type Strobe Tube, Flashes per Minute 80, Light Output 2.2 Joules, Lamp Life 7,000 hr, Lens Design Screw-on Dome, Lens Material Polycarbonate, Housing Material Polycarbonate, Mounting (F) 1/2 in NPT, Operating Temp. -31 Degrees to 150 Degrees F, Rating IP66, NEMA 4X, Power Source Wire, Current Drawn 0.10A AC, Height 5 3/4 in, Voltage 120V AC