  • Mfr # LP3T-012-048A
  • Zoro # G2461916
Mounting
T-Mount
Light Output
2.2 Joules
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LP3T-012-048A
Overall Diameter
3-3/8 in
5 13/16 in
Overall Height
5-1/8 in
Mounting
T-Mount
Light Output
2.2 Joules
Lamp Life
7,000 hrs
Voltage
TRUE
Lens Material
Flashes per Minute
80
Lens Color
Amber
Features
Conformal Coated PCBA
Includes
Surface Gasket
Material
IP Rating
IP66, IP69K
Light Operating Mode
Strobe
Requires Base
Base Not Required
Light Intensity
175,000 cd
Circle
Light Color
Amber
Lighting Technology
Strobe Tube
Minimum Operating Temperature
-31 Degrees F
Maximum Operating Temperature
150 Degrees F
Current
0.100 to 0.440 A @ 12 to 48V DC
Mount Style
Flush Mount
Electrical Connection
Wire Leads
Description
Warning Light, Color Amber, Lamp Type Strobe Tube, Flashes per Minute 80, Light Output 2.2 Joules, Lamp Life 7,000 hr, Lens Design Screw-on Dome, Lens Material Polycarbonate, Housing Material Polycarbonate, Mounting T-Mount, Operating Temp. -31 Degrees to 150 Degrees F, Rating IP66, NEMA 4X, Power Source Wire, Current Drawn 0.10 to 0.44A DC, Height 5 1/8 in, Voltage 12 to 48V DC